The Sports Club of UIM organized Cricket Tournament for Girls and boys along with Carom, Chess and Table Tennis tournaments. The Cricket tournament comprised of seven matches of ten overs amongst seven teams. The First Match was played between B.Com. (H) and BCA/BSc.( IT). The Second Match was played between MBA and BBA while the Third Match was played between MBA and BCA/BSc.(IT). The Fourth Match was played between B.Com. (H) and BBA. Two matches were played between the teams comprising of girls from different courses.The Final Match was played on the day of FESTLA2K19 between MBA and BBA.
CRICKET BOYS | ||
MAN OF THE SERIES | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MR. ANUJ VERMA | MBA | II |
CRICKET BOYS | ||
MAN OF THE MATCH | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MR. SHIVAM KUMAR | MBA | I |
CRICKET BOYS | ||
WINNER TEAM | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MR. AKBAR ALI | MBA | II |
MR. ANUJ VERMA | MBA | II |
MR. BASANT CHAUDHARY | MBA | II |
MR. RITESH BHATT | MBA | I |
MR. SURAJ SINGH BISHT | MBA | I |
MR. SANJAY SEEPAL | MBA | I |
MR. SHIVAM KUMAR | MBA | I |
MR. VIKAS KUMAR | MBA | I |
MR. ABHISHEK CHOUDHARY | MBA | I |
MR. ABHISHEK BALIYAN | MBA | I |
MR. SUMIT | MBA | II |
MR. SHIVANG TYAGI | MBA | I |
MR. ABHISHEK SHARMA | MBA | I |
MR. UJJWAL PANDEY | MBA | II |
MR. TAHIR HUSSAIN | MBA | II |
CRICKET BOYS | ||
RUNNER-UP TEAM | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MR. SHAKTI SINGH | BBA | II |
MR. SHIVA YADAV | BBA | II |
MR. SUMIT PANT | BBA | II |
MR. SARTHAK KUSH | BBA | II |
MR. AYUSH PUNDIR | BBA | I |
MR. AKSHAY MANRAL | BBA | II |
MR. PAWAN KUMAR | BBA | II |
MR. AJEET PRATAP SINGH | BBA | I |
MR. MEESAM HAIDER | BBA | II |
MR. RISHABH SAXENA | BBA | II |
MR. PAWAN KUMAR | BBA | II |
MR. SHIVAM CHAUDHARY | BBA | II |
MR. TUSHAR CHAUDHARY | BBA | II |
MR. MRIDUL PANDEY | BBA | II |
MR. PRATYAKSH DANGWAL | BBA | III |
CRICKET GIRLS | ||
PLAYER OF THE MATCH | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MS. ANUSHKA CHAUHAN | B.Com.(H) | I |
CRICKET GIRLS | ||
WINNER TEAM | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MS. ANUSHKA CHAUHAN | B.Com.(H) | I |
MS. MANISHA PANWAR | B.Com.(H) | II |
MS. MONIKA | B.Com.(H) | II |
MS. KIRAN SHARMA | B.Com.(H) | II |
MR. VASUNDHARA RATHORE | B.Com.(H) | II |
MS. TANUJA BISHT | B.Com.(H) | II |
MS. PRIYANKA NEGI | BBA | I |
MS. TANUJA ANNA | MCA | II |
MS. AANVHAL RANA | MCA | II |
MS. MANEESHA CHAUHAN | MCA | II |
MS. BHAVNA JOSHI | B.Com.(H) | I |
EXTRAS | ||
MS. KAJAL ASWAL | BBA | I |
MS. PRIYA PUROHIT | BBA | I |
MS. RIYA CHAND | BBA | I |
CRICKET GIRLS | ||
RUNNER-UP TEAM | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MS. RAGINI THAPA | MBA | II |
MS. DIKSHA THAPA | MBA | II |
MS. NAVNEET KAUR | MBA | II |
MS. PRIYANKA NEGI | MBA | II |
MS. MAMTA NEGI | BBA | III |
MS. KAJAL BHATT | MBA | I |
MS. SHRISHTI | MBA | I |
MS. SHWETA | MBA | I |
MS. TANYA KHANDELWAL | BBA | I |
MS. SANJANA | MBA | I |
MS. PRIYANKA NEGI | MBA | I |
In the Carom Tournament, there were 40 participants including girls and boys. After the elimination 12 students were selected for their Final Round of Carom held on 16 November, 2019.
TABLE TENNIS- BOYS | ||
WINNER | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MR. SACHIN PANWAR | BBA | I |
TABLE TENNIS- BOYS | ||
RUNNER-UP | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MR. ANUJ BHANDARI | BBA | III |
TABLE TENNIS- GIRLS | ||
WINNER | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MS. RAKHI RAWAT | B.Com.(H) | III |
TABLE TENNIS- GIRLS | ||
RUNNER-UP | ||
NAME OF STUDENT | COURSE | YEAR |
MS. HIMANI CHAND | BCA | III |